2020-rundan, januari (Hässleholm-Skrea)

Avprickade delmål sedan starten 1/1 i Hässleholm: Kristianstad (5/1), Åhus (7/1), Simrishamn (10/1), Sandhammaren (11/1), Ystad (13/1), Trelleborg (16/1), Malmö (18/1), Lund (20/1), Landskrona (21/1), Helsingborg (23/1), Ängelholm (24/1) och Halmstad (29/1).
Karta: Google Maps

Tanken är att jag ska ta mig runt hela Sverige, på en rutt som finns upplagd i ett excel-ark och via google maps. Varje månad har ett delmål, och om jag uppnår alla så hinner jag runt. Kanske borde jag ha någon form av belöning för att sporra mig själv så att jag klarar varje månad? Hur som helst, januari är avklarat.

En sak är säker: Det är ohyggligt mycket svårare att få ihop sina steg under de veckor då barnen bor hos mig än när de bor hos sin mamma. Det behöver inte förklaras närmare egentligen. När jag har barnen har jag bara den korta tiden på lunchen till mitt förfogande, samt tid att stå och gå framför tv:n när barnen somnat.

Januari såväl började som avslutades med att jag hade barnen. Fast avslutningen är en sanning med modifikation. För jag hade barnen på dagen på fredagen, men lämnade dem sedan på förskolan medan deras mamma hämtade dem där. Och sedan jobbade jag fram till 23 på kvällen. Så då fanns det ändå inte speciellt mycket tid att vandra runt.

Har tidigare nämnt att det började trögt med stegen. Svårt att få en bra start när man går 3 000 steg första dagen och 8 000 den andra. Efter sex dagar låg jag 40 000 steg efter. Jag skulle ha gått 91 946, men stod bara på 51 302. Men detta är inte ett sprinterlopp, utan ett väldigt långdraget maraton med mycket pannben inblandat.

Så länge var jag försenad till mina planerade orter. Kristianstad skulle jag passerat tidigt den tredje dagen, men först på den femte dagen nådde jag nätt och jämt dit. Till Åhus som var andra stoppet hade glappet växt till tre dagar (skulle nått sent den 4/1, nådde tidigt den 7/1). Till Simrishamn hade jag knappat in en dag igen, och till Sandhammaren ytterligare en. Ystad passerades en dag för sent, men till Trelleborg var jag på rätt dag (om än fortfarande 11 847 steg bakom schemat). Och sedan jag rundat nere i sydväst och passerat Malmö, Lund, Landskrona, Helsingborg, Ängelholm och Halmstad har det sett bättre och bättre ut. När jag passerade Halmstad den 29/1 var det faktiskt en dag före jag skulle gjort det om jag följt snittet.

Till slut var jag fyra kilometer ifrån att nå fram till Falkenberg innan månaden tog slut, men strandade i Skrea vid midnatt.

Februaridelmålet ser nu ut som följer:

  • Falkenberg, 2/2
  • Varberg, 4/2
  • Kungsbacka, 8/2
  • Göteborg, 10/2
  • Trollhättan, 16/2
  • Mellerud, 20/2
  • Åmål, 24/2
  • Säffle, 25/2
  • Grums, 27/2

Och när den 29/2 når fram till midnatt ska jag bara vara 2 000 steg från Karlstad. Och om jag kan hålla den farten på stegen som jag gjort under andra halvan av januari så ska det inte vara några problem. Kan redan nu (eftersom det gått några dagar av februari) konstatera att såväl Falkenberg och Varberg passerats med en dags marginal. Men mer om det i nästa sammanfattning om en månad.

Under tiden kan ni gärna få komma med förslag på vad som vore lämpliga belöningar som jag kan ge till mig själv om jag uppfyller mina månatliga mål.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s